Skip to main content
Afryka Kazika przygody Kazimierza Nowaka audiobook dla dzieci Łukasz Wierzbicki

Afryka Kazika

Lektor:

Ilustrator:

Wydawnictowo:

Dla dzieci w wieku:

5,
6,
7,
8,
9,
10,
11

"Afryka Kazika" - przygody podróżnika!


Czasami wydaje mi się, że znam już wszystkie najlepsze audiobooki na rynku i nic nie jest w stanie mnie już zaskoczyć. I zazwyczaj właśnie wtedy znienacka pojawia się na horyzoncie jakaś nowa perełka. Tak było i tym razem! Audiobook "Afryka Kazika", przygody Kazimierza Nowaka na Czarnym Lądzie, szturmem podbił serca całej naszej rodziny!


"Afryka Kazika" to niezwykła książka opowiadająca o pięcioletniej podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę. Podróż ta była tym bardziej niesamowita, że miała miejsce w latach 30. XX wieku, a do tego większą jej część tytułowy Kazik odbył samotnie... rowerem! Podczas tej wyprawy przeżył fascynujące przygody, niejednokrotnie wykazał się odwagą, pomysłowością i wyjątkową zaradnością, wyszedł cało z niejednej opresji, spotkał wielu ciekawych ludzi i dobrze poznał kulturę niezbadanej wówczas Afryki. 


Autor książki, Łukasz Wierzbicki, zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka i na ich postawie napisał opowiadania dla dzieci, które zebrano w książce. Moja latorośl ciągle dopytuje, jak to możliwe, że ta historia wydarzyła się naprawdę i widzę, że dużą wartością jest dla nich to, że Kazik jest postacią prawdziwą, a nie fikcją literacką. 


W książce znajdziemy kilka momentów z dreszczykiem - w końcu to Afryka, niebezpieczne i dzikie miejsce! I tak Kazik staje oko w oko z lwem, zabija niebezpiecznego węża i zostaje rozbitkiem na wyspie hipopotamów. Wszystko to opisane jest w sposób przystępny dla dziecka i standardowy mały człowiek nie powinien się za bardzo przestraszyć. Wiecie już jednak zapewne, że pod naszym dachem mieszkają wyjątkowo wrażliwe i strachliwe egzemplarze, więc na potrzeby naszych dzieci musiałam "Afrykę Kazika" nieco ocenzurować. Na szczęście budowa audiobooka znacznie ułatwiła mi zadanie - książka podzielona jest na krótkie i opisowo zatytułowane rozdziały, dzięki czemu mogłam szybko i bez konieczności wykorzystania dodatkowych programów czy utraty dużej części tekstu usunąć fragmenty, których moje dziewczyny jeszcze się boją. Także na tę chwilę u nas Kazik nie spotyka lwa :)


W tradycyjnej wersji książkowej zyskujemy ilustracje i zdjęcia z prawdziwej wyprawy Kazika, natomiast w wersji audio świetną interpretację Jacka Kawalca. To kolejna pozycja, przy której jestem rozdarta pomiędzy książką a audiobookiem. Na szczęście nie muszę wybierać, po prostu sięgamy po obie wersje :)


Zainteresował Cię audiobook "Afryka Kazika", przygody Kazimierza Nowaka na Czarnym Lądzie, i szukasz kolejnych wartościowych audiobooków dla dzieci? Zajrzyj TUTAJ